Özel Uygulamalar
 


    Burun estetik cerrahisi
    Kulak mikrocerrahisi
    Radiofrekans cerrahisi
    Endoskopik cerrahi
    Allerji testleri
    Horlama-Uyku apnesi
  


     Hastalık Rehberi
 
 
    Genizeti ve bademcik
    Kulakta sıvı toplaması
    Başdönmeleri
    Kulak çınlamaları
    Kulak iltahapları
    Sinüzitler
    Ses kısıklığı
    Burun allerjileri
    Farenjitler
    Boyunda kitleler
    Baş boyun kanserleri
    Burun kanaması
    Yüz felci
    Konuşma bozukluğu
    Ağız kokusu

 

     

 

Allerji Testleri
 

Allerji testleri, allerjik bir hastalıkla uyumlu şikayeti olan hastalarda tanı (teşhis) araçlarından birisidir. Uygulanan testin hastaya ve hekime faydalı olabilmesi için, en uygun test materyalini belirlemek, testi doğru uygulamak ve elde edilen sonuçları doğru yorumlamak çok önemlidir.

Hatalı uygulanmış veya hatalı yorumlanmış test sonuçlarına dayandırılan allerji tedavileri, çoğu kez hem maddi, hem de sağlık açısından olumsuz sonuıçlara neden olabilir.Bu sayfada allerji testleri, hangi hastalara uygulanması gerektiği, nasıl uygulandığı ve test öncesi hazırlıklar hakkında önemli bilgiler sunulmaktadır.

Allerji testleri neden yapılır: Allerji testleri, kişide mevcut hastalığın allerji ile ilgili olup olmadığını, allerji ise hangi maddelere karşı duyarlı olduğunu belirlemek ve tedaviyi bu sonuçlara göre düzenlemek amacıyla yapılır. Hastanın öncelikle allerji uzmanı tarafından muayene edilmesi ve yapılacak testin belirlenmesi gereklidir.

UYGULANAN TESTLER ve UYGULAMA ŞEKİLLERİ

1. Prick test (Epidermal test):

En sık uygulanan allerji testidir. Allerjik rinit (allerjik nezle), allerjik astım, ürtiker (kurdeşen ya da dabaz), gıda allerjisi, arı allerjisi gibi hastalıklarda uygulanır. Hastaya ağrı ya da acı vermeyen, kısa sürede neticelenen bir testtir.


Genellikle kolun iç kısmına yapılır. Hastanın allerji yapan maddelere (allerjen) karşı duyarlı olup olmadığını belirler.

Belli allerjenleri içeren sıvı halde test materyali deriye damlatılır. Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak allerjenin deriye sızması ve buradaki “allerji hücreleri” ile birleşmesi sağlanır. Bu uygulama “lancet” adı verilen steril ve tek kullanımlık ucu sivri materyallerle yapılır. Her hasta için, hatta kullanılan allerjenlerin özelliğine göre bazen her allerjen için yeni bir lancet kullanılır

Test uygulandıktan sonra 10-15 dakika beklenir ve takiben elde edilen deri cevapları değerlendirilir. Test pozitif ise (yani hastada allerji varsa), hastanın duyarlı olduğu antijenin damlatıldığı bölgede kızarıklık ve kabarıklık oluşur.

Test sonuçları allerji uzmanı doktorunuz tarafından size ayrıntılı olarak anlatılır ve test sonuç kartınız daha sonraki takipleriniz için dosyanızda saklanır.


Prick test özel hazırlanmış allerjen solusyaonlarıyla uygulanır. Allerjenlerin damlatılacağı yerler kalemle işaretlenir. Her noktaya ayrı bir allerjen (antijen) damlatılır. Steril bir lancet ile deri üzerinde yüzeyel bir çizik oluşturulur.

Birtakım ilaçlar, prick testin hatalı sonuçlar vermesine neden olur. Bu ilaçlar;

a. Antihistaminler yani allerji tedavisinde kullanılan ilaçlar (setirizin, loratadin, desloratadin, feksofenadin, hidroksizin, difenilhidramin ve klorfeniramin gibi).

b. Gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar (Bu ilaçlar yukarıda sayılan antihistaminleri içermektedir)

c. Bazı öksürük şurupları (Bu ilaçlar da antihistaminleri içerebilmektedir).

d. Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ( simetidin, ranitidin ve famotidin içerenler)

e. Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar.

Bu nedenle kullanmakta olduğunuz ilaç ya da ilaçlar, test planlama aşamasında doktorunuz tarafından size sorulacaktır

HALEN ya da YAKIN ZAMANDA kullanmış olduğunuz TÜM İLAÇLARI doktorunuza bildiriniz.
Allerji testi planlanıp randevunuz verildikten sonra, herhangi bir ilaç kullanmanız gerekirse, lütfen bu ilacın yapılacak olan testlere etkisinin olup olmadığını doktorunuza danışınız.

KALP, ŞEKER HASTALIĞI ya da YÜKSEK TANSİYON gibi nedenlerle kullanmakta olduğunuz HİÇBİR İLACI allerji testini etkiler kaygısıyla KENDİ KENDİNİZE KESMEYİNİZ.

2. İntradermal test:

Uygulama amacı ve genel prensipler Prick test ile aynıdır. Ancak uygulama yöntemi ve kullanılan allerjenler farklıdır. Kapalı steril şişelerdeki allerjenler, çok ince uçlu bir enjektör (iğne) ile derinin biraz daha derin kısmına çok küçük miktarlarda enjekte edilir. Bu testte de her hasta için ayrı ve tek kullanımlık enjektörler kullanılır. Test sonuçları 15-20 dakika beklendikten sonra değerlendirilir

3. Yama testi (patch test):

Allerjik kontak dermatitin nedenini bulmak amacıyla şüpheli allerjenlerin deri üzerine uygulanması esasına dayanan tanı yöntemidir.


Standart olarak saptanan allerjen maddeler uygun çözücülerde formüle edilirler. Kılsız sırt derisine allerjenler “Finn-Chambers” olarak bilinen 1 cm2 ebadındaki alüminyum plakcıklar aracılığıyla uygulanır. Değerlendirme işlemi 48 saat sonra test alanındaki deri belirtileriyle derecelendirilir ve hastalara saptanan alerjenlerin en sık bulunduğu maddelerin listesi verilerek korunmaları konusunda yardımcı olunur.

“Photopatch test” ise vücudun güneş gören yerlerinde güneş duyarlılığı sonucu ortaya çıkan ekzamalar tanısında kullanılır. Patch testten farkı her allerjenden 2’şer ünite uygulanır ve 48 saat sonra açılır. 1 ünitenin üzerinde U.V. ışını uygulanır. Allerji sadece ışınlanan tarafta saptanıp fotoallerjik reaksiyon olarak kabul edilir.

4. Kan örneği alınarak yapılan testler:

Birtakım nedenlerle allerji deri testleri uygulanamayan ya da test sonuçlarının çelişkili olduğu durumlarda kan örneği alınarak yapılan testlerdir. Bu tür testler için aç karnına kan örneği verilmelidir.

5. Diğer testler:

Bazı durumlarda yukarıda sayılanlar dışında birtakım özel testler uygulanması gerekir. Örnek; ilaçlarla deri testi, taze gıdalarla deri testi, hastanın kendi serumu ile deri testi gibi.

 

 

 

 

 

© 1993  Duyum Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Merkezi

Web Dizayn: Dr Ali Haydar Sağlam